Peynir Aşkına / Kitap

kitap-peynir-askina

Peynir-askina-kitap

Peynir-askina-kitap-2

“Peynir Aşkına” kitabımız için kimler neler dedi?

“İş Bankası Yayınları’ndan çıkan kitabın başlığı bu: ‘Peynir Aşkına’. Ama kitabın içine girince, Cihangir’de bir peynir butiği işleten iki arkadaş, Berrin Bal Onur ve Neşe Aksoy Biber’in, peynir dışında ikinci bir aşkları daha olduğunu fark ediyorsunuz: Bu ülkeye ve toprağına olan aşk…”

Vedat Milör – Hürriyet Cumartesi /26.03.2016

“Son yıllarda Türkiye’de içeriğinden çok tasarımıyla beğeni toplayan kitapların aksine bir gastonomi kitabı olarak hem çok şık hem de çok sağlam içeriği olan bir kitap ortaya çıkmış.”

Levon Bağış – Agos Kitap

“Peynire dair bütün bilgilerin yer aldığı bu kitap peyniri seven, damak tadına önem veren herkesin mutfak kitaplığında bulunması gerkekn bir kitap.”

Doğan Hızlan – Hürriyet

“Evet, karşınızda gerçektende aşkla yapılan bir işin meyvesi var.”

Hülya Ekşigil

“Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları ́ndan çıkan `Peynir Aşkına ́, oldukça kapsamlı bir çalışma. Berrin Bal Onur ile Neşe Aksoy Biber ́in birlikte yazdıkları kitap, Anadolu ́nun ne kadar zengin bir hazinesi olduğunu bir kez daha gözler önüne seriyor. Peynirin tarih öncesine uzanan öyküsüyle başlayan kitabın bölüm başlıkları kitabın değerini ele veriyor. Peynir severlerin mutlaka edinmesi gereken bir kitap.”

Mehmet Yaşin – Foodinlife 13.01.2016

“Türk peyniri tuzludur, yenmez, Fransız ve diğer Dünya peynirleriyle kıyaslandığı zaman 2. sınıf muamele görür. Bu kitap gösteriyor ki o düşünce yanlış.”
Mehmet Yaşin (NTV Gece Gündüz Programından Alıntı)

Kitabınız armağan ettiğiniz günden bu yana elimden düşmüyor.
Ne güzel yazmışsınız, iyi yapmışsınız bu kitabı.
Bir kez daha ellerinize sağlık. Yürekten kutlarım.
Nihan Aras (Metro Kültür Yayınları Genel Yayın Yönetmeni)

“Bir yeme-içme yazarı olarak benim en yararlandığım bölümler ise yerli peynirlerin az bildiğimiz özellikleri oldu. Kars kaşarını tercih eden biri olarak, kaşarda Trakya sevenlere karşı peynirimi savunabileceğim argümanlar edindim. Eminönü’ne peynir almaya indiğimde “Lokumlu kaşar abi bu!” diye çığırtkanlık yapan satıcının ne demek istediğini anladım. Konya’nın obruk peynirine tutkumu tazeledim, peynirin olgunlaştığı, derisinin kızıllaştığı mağaraların fotoğraflarını görmekten keyif aldım…”
Mehmet Yalçın (Milliyet Gazetesi)

İş Bankası Kültür Yayınları’nın tasarımı kitaba bir Türk Peynirleri Ansiklopedisi niteliği de vermiş. Bilgiler, kafa karıştırmayacak şekilde net sıralanmış.
Engin Akın (Vatan Gazetesi – Yazar)

“…Peynirden hiç anlamam.
“Yöresel peynirleri say” deseler aklıma “Kars kaşarı”, “Erzincan tulum”, “Mihalıç peyniri” gibi birkaç çeşit gelir.
Ötesine geçemem.
“Peynir Aşkına” kitabının sayfalarını gezerken…
Peynir işinin bizim gibi acemilere bırakılmayacak kadar ciddi bir iş olduğunu fark ettim.”
Ahmet Hakan (Hürriyet Gazetesi)

“Onlar gezdikçe biz daha yakından tanıyoruz: Anadolu’yu, üreticilerini, keçilerini, sütlerini ve bin yıllık peynir tarihlerini… Okudukça peynirle kurduğumuz ilişkimizi daha iyi kavrıyoruz. Misal: Beyazpeynir ağız tadımız geliştikçe damağımızda fırtınalar koparmaya başlar. Tatlımsı, ekşimsi, tuzlu aromalar aynı anda; ‘huysuz ve tatlı kadın’ gibi. ..”
Ali Tufan Koç (Hürriyet Kelebek)

“Antre Gourmet’nin sahibeleri, çok sevdiğim dostlarım Neşe Biber ve Berrin Bal Onur’un, 2 yıldır Anadolu’yu karış karış gezerek, her peynirin yerinde, ustasıyla yaparak, tadarak, yaşayarak yazdıkları, sevgili Ahmet Ağaoğlu’nun fotoğraflarıyla görsel bir hazineye dönüşen “Peynir Aşkına” bugünlerde raflarda…”
IWSA Academy Eğitim Müdürü / “Gastronomi meraklılarına hediye önerileri”/ Aralık 2015

“15 yıllık peynir çalışmalarını Anadolu gezileriyle pekiştiren ve Peynir Aşkına adlı kitapta toplayan Neşe Aksoy Biber ile Berrin Bal Onur, peynirin tüm evrelerini, öyküleriyle birlikte anlatıyor. Yerin 30 metre altındaki obruklarda yapılan Divle peynirinden farklı tulumlama yöntemlerine kadar, yerli peynire dair her şey bu kitapta.”
Bahar Erdoğan / Star Gazetesi – Lezzet Editörü

“Aşkla, tutkuyla çıkılan Anadolu’nun zengin, farklı lezzetleri arasında yeralan peynir yolculuğunun iki kahramanı; Berrin Bal Onur ile Neşe Aksoy Biber… Peynir Aşkına ismiyle kaleme aldıkları, Türkiye’nin 7 bölgesinden 52 Türk peynirini aktardıkları kitaplarıyla yerinde üretimin ve üreticiyle birebir ilişkinini önemini dile getiriyorlar…”
Mine Esen – Cumhuriyet

Gazete ve Dergi

Peynir Aşkına hakkında Gazete ve Dergi’de çıkmış haberleri aşağıda bulabilirsiniz.

Televizyon Haberleri

Peynir Aşkına hakkında Televizyon’da çıkmış haberleri aşağıda bulabilirsiniz.

Radyo Yayınları

Peynir Aşkına hakkında Televizyon’da çıkmış haberleri aşağıda bulabilirsiniz.

İnternet Haberleri

Peynir Aşkına hakkında İnternet’te çıkmış haberleri aşağıda bulabilirsiniz.