Hikayemiz

hikayemiz-gorsel-1

hikayemiz-gorsel-2

Antre Gourmet Shop yöresel Türk peynirlerini kentli kültürle buluşturma hedefiyle 2000 yılında iki kadın girişimci Neşe Biber ve Berrin Onur tarafından kuruldu. Türkiye’nin peynir çeşitliliğini modern sunumla buluşturan mağaza konsepti ile yiyecek sektöründe yerel ürünler temasının ilk noktası oldu. 2003 yılından itibaren Hürriyet gazetesi , İstanbul Life dergisi ve çeşitli yayın organları tarafından çok kez “En iyi peynir satış mağazası” seçildi.

Antre Gourmet Shop’un ardından, kurulan pazarlama şirketi yerel üretimin en özel ürünlerini otel/restaurant mutfakları ile buluşturdu. Türk peynir çesitliliğinin profesyonel mutfaklarda kullanımının yaygınlaşmasına imkan sağlandı.

Antre Gourmet, Türkiye’nin peynirlerini sadece kendi bölgesinden, peyniri iyi bilen geleneksel yapıyı koruyan küçük üretici ailelerinin üretimlerinden seçerek, sürdürülebilir yapıyı kurma yolunda yerel peynirleri değerli hale getiren çalışmalarını sürdürmektedir.

Antre Gourmet çatısı altındaki ürünlerin tamamı geleneksel yöntemler ile katkısız olarak üretilmektedir. Tüm üreticiler üretim izin belgesi ve çeşitli kalite belgelerine (İSO9000, İSO22000, İSO9001, v.b) sahip, hijyen kurallarına uygun koşullarda üretim yapmaktadır.

Antre Gourmet ürünlerinin periyodik olarak üretici ziyaretleri ve gıda tetkik laboratuvarlarında analizleri yapılmaktadır. Yerel ürünler konusunda yapılan çalışmalar sadece peynir ile sınırlı kalmayıp, zeytinyağından, bala, nar ekşisinden, tereyağına, cevizden, pekmeze yüzlerce farklı kategoride ürün sunulmaktadır.

Antre Gourmet, 2016 yılında online satış sitesi ve seçkin noktalarda satışına başladığı markalı ürünleri ile farklı kitleler ile buluşmuştur.

Antre Gourmet’in kurucuları Neşe Biber ve Berrin Bal Onur Türkiye’nin yerel peynir zenginliğinin yurt dışındaki gibi bir değere dönüştürme hedefine dönük olarak farklı alanlarda calışmalar yürütmektedirler. Gönüllüsü oldukları YUCİTA (yöresel ürünler ve coğrafi işaretler Türkiye Ağı) ve KEDV (Kadın Emeğini Değerlendirme Vakfı) çalışmaları , Profesyonellere yönelik peynir tadım- sunum toplantılarının yanında, çeşitli eğitim kurumlarına, üniversitelere yerel peynir eğitimleri vermektedirler.

2000 yılından itibaren Türkiye’yi dolaşarak edindikleri tecrübe ve bilgi birikimleri İş Bankası Kültür Yayınları tarafından 2015 yılında basılan “PEYNİR AŞKINA”isimli kitapları ile aktarmışlardır.Kitap iki yıl içinde 3.baskı yaparak geniş kitleler ile buluşmuştur.”Peynir Aşkına” kitap dünyasının Oscar’ı olarak adlandırılan Gourmad 2016 da Türkiye’yi temsil etmiştir.Bu kitabı takip eden süreçte, yazarlar ikinci kitapları “50 Peynirli Şehir Balıkesir” isimli çalışmalarını henüz tamamlamış olup, 2018 yılında basılacaktır.

“Cihangir’de hizmet veren şarküteri organik ürünleriyle nam salmış. Mekanın kahvaltılık ürünlerinin yanı sıra

İstanbul'un En İyi 10 Şarküterisi / Hürriyet Gazetesi

yapmış oldukları turşuları da çok beğeniliyor. Kahvaltınızı yapabileceğiniz mekanın menüsünde geniş

bir sandviç bölümü de var. Özel günleriniz için aperitifler hazırtabilirsiniz."